Ana Sayfa » Haber » 140 bin insanı yok eden adam öldü

140 bin insanı yok eden adam öldü

İkinci Dünya Savaşı’nda Hiroşima’ya atom bombası atan uçakta görev yapan Theodore Van Kirk 93 yaşında öldü. Kirk ve arkadaşlarının İkinci Dünya Savaşı’nda Hiroşima’ya attığı atom bombası 140 bin insanın ölümüne neden olmuştu.

Theodore Van Kirk ve arkadaşlarının o günlerden resimi de aşağıda.

 140-bin-insani-yok-eden-adam-oldu

ABD’nin Georgia eyaletinde yaşayan 93 yaşındaki Theodore Van Kirk’in yaşamını yitirdiğini oğlu Tom Van Kirk açıkladı.

“Enola Gay” isimli ABD askeri uçağının mürettebat üyesi olan Theodore Van Kirk’ yaptığı bu işde anılması ise üzücü bir durum oldu.

 

Babasının ölümüyle ilgili açıklama yapan Tom Van Kirk, “O bir savaş kahramanı olarak tanınıyordu ama bizim için muhteşem bir babaydı. Ben ve kardeşlerim böyle muhteşem bir babaya sahip olduğumuz için çok şanslıydık” dedi.

 

Theodore Van Kirk ve arkadaşlarının sebep oldukları bu iolaydan dolayı birde japonlara sormak lazım.

Askerliği sırasında “Dutch” (Hollandalı) lakabıyla anılan Van Kirk, Japonya’nın Hiroşima kentine “Little Boy” ismi verilen ilk atom bombasını bırakan “B-29 Superfortress” uçağında rotacı olarak görev yapıyordu.

İkinci Dünya Savaşı’nı sonlandırmak için ABD’nin Japonya’nın Hiroşima kentine attığı “Little Boy” adı verilen atom bombası 140 bin insanın ölümüne neden oldu.

140 bin insanın ölümüne neden olan atom bombasını atan uçakta görev yapan Theodore Van Kirk, bu misyonu yerine getirdiğinde 24 yaşındaydı.

Theodore Van Kirk
Theodore Van Kirk 2005 yılında uluslararası haber ajansı AP’ye verdiği röportajda, İkinci Dünya Savaşı’n da yaşadığı savaş ve atom bombası deneyiminin anlaşmazlıkları ortadan kaldırmaya yetmediğini gösterdiğini belirterek, “Silahların yasaklanmasını görmek istiyorum” demişti.”140 bin insanı yok eden adam öldü

Bir önceki yazımız olan İstanbul'da Ücretsiz İnternet Hizmeti Verilen Yerler başlıklı makalemizde istanbulda ücretsiz internetr ve ücretsiz internet noktaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazı : 1.265 defa görüntülendi...

İkinci Dünya Savaşı’nda Hiroşima’ya atom bombası atan uçakta görev yapan Theodore Van Kirk 93 yaşında öldü. Kirk ve arkadaşlarının İkinci Dünya Savaşı’nda Hiroşima’ya attığı atom bombası 140 bin insanın ölümüne neden olmuştu. Theodore Van Kirk ve arkadaşlarının o günlerden resimi de aşağıda.   ABD’nin Georgia eyaletinde yaşayan 93 yaşındaki Theodore Van Kirk’in yaşamını yitirdiğini oğlu …

Bu yazıyı değerlendirin;

Dikkat ! : Bu Yazıya puan vererek değerlendirebilirsiniz. Görüşleriniz bizim için önemli.

Kullanıcı Değerlendirmeleri: Henüz puan veren olmadı !
0
Bu Yazıyı Paylaşmak İstermisiniz ?

Yazar By SFT Hakkında

Web Dünyamız olarak Teknoloji, Sosyal medya, İnternet ve hayata dair paylaşımlar ile sizlere faydalı ve bilgi veren bir şeyler paylaşmak ve sizlerin iyi vakit geçirmenizi sağlamak.

Yorum Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*


6 × = 36

Scroll To Top
Önceki yazıyı okuyun:
Karpuzun faydaları ve taşıdığı riskler

KARPUZ FAYDALI, PEKİ YA ÇEKİRDEĞİ? Karpuzun faydaları ve taşıdığı riskler Yaz aylarının en sevilen meyvelerinden biri olan karpuz. Önceden sadece...

Kapat