Ana Sayfa » Saglık-Yaşam » Ev İşi Yap, Zayıfla !

Ev İşi Yap, Zayıfla !

Egzersiz yapmak için illa ki spor salonuna giderek para harcamaya gerek yok. Uzmanlar biçimi ne olursa olsun esas önemli olanın hareket etmek olduğu görüşünde. Ev işleri de metabolizmayı canlandırmaya yardımcı olabiliyor. işte Ayrıntılar…

Köln’de bulunan Alman Spor Üniversitesi’nin Sağlık Merkezi Profesörü Ingo Froböse’ye göre hareketsizlik en kötü şey. Uzman, insanların vücudundaki milyarlarca hücre için önemli olanın türü ne olursa olsun hareket etmek olduğunu belirtiyor. Tıpkı ev işleri ile uğraşırken yapılan hareketler gibi. Froböse, bu sayede metabolizmanın canlandığını ve sağlıklı kalma oranının yükseldiğini ifade ediyor.


Bonn Üniversitesi’nin Ev Ekonomisi Bölümü Profesörü Rainer Stamminger’in düşünceleri de aynı doğrultuda. Ayrıca Stamminger’e göre ev işlerini bir zorunluluk olarak görmektense eğlenceli bir fitness antremanı olarak görmek, kişiyi sıkıcı ev işlerini severek yapmak için motive ediyor. Stamminger’in bu konuda ufak bir tavsiyesi de var: “Hava iyi olduğu zaman çamaşırları kuruması için balkona asın. Hem güneşten faydalanacaksınız hem de temiz çamaşırlar güzel bir kokuyu beraberinde getirecek.”

! Ütü başka, çamaşır başka odaya

Profesör Rainer Stamminger, teknolojinin gelişmesinin ev işlerinin niteliğini değiştirdiğine dikkat çekiyor. Günümüzde mutfak robotları, bulaşık makineleri, çamaşır yıkama ve kurutma makineleri gibi modern ev aletleri yüzünden kişilerin daha az hareket ettiğini söyleyen Uzman, örneğin 50 yıl önce çamaşırlar elde yıkanırken daha fazla enerji harcandığını ifade ediyor.

Uzmanlara göre günümüzde ev işi yaparken daha fazla enerji harcamak için yeni taktikler geliştirmek şart, örneğin ütü yaparken çamaşır sepetini farklı bir odaya koymak gibi. Zira her defasında ütü odasına yürümek hareketi, dolayısıyla da harcanan enerjiyi artırıyor. Ingo Froböse, bu şekilde günde 3 bin adım atılabileceğini, bunun da 2 kilometre yol yürümek ile eşdeğer olduğunu belirtiyor.

Spor alanında bilimsel çalışmalar yürüten Andreas Müller ise, sporu ev işleri ile ikame edebilmek için merdiven inip çıkmak, bahçedeki odunları kesmek gibi daha fazla fiziksel efor gerektiren işleri yapmak şart olduğunu savunuyor. Uzman hafif işlerin bu türden daha ağır ev işleri ile desteklenmediği sürece, yakılan enerjinin istenilen düzeyde olmayacağını ifade ediyor. Aynı zamanda Müller ev işlerinin kas ağrısına neden olacak kadar ağır ve yorucu olmaları gerektiğini, böylece bedenin daha zinde ve sağlıklı kalacağını söylüyor.

Hangi iş kaç kalori yakıyor?
[ad#Tek Şerit Yatay Yazı] Almanya’da tüketiciyi koruma organizasyonu “Die Verbraucher Initiative” ev işleri yapan 70 kilo civarındaki kişilerin 15 dakikalık sürede ne kadar kalori yaktıklarını şöyle listeliyor:

Eve çeki düzen vermek: 30 kalori

Ütü yapmak: 35 kalori

Yemek pişirmek: 40 kalori

Çamaşırları asmak: 50 kalori

Yerleri silmek: 60 kalori

Yatağı toplamak: 62 kalori

Elektrik süpürgesi ile temizlemek: 70 kalori

Camları silmek: 83 kalori

Bahçede çalışmak: 88 kalori

Merdivenleri çıkmak: 121 kalori

[ad#Tek Şerit Yatay Yazı]

 

Bir önceki yazımız olan Stresle başa çıkmanın 12 yolu başlıklı makalemizde sitres, stres ve stres den kurtulmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazı : 1 defa görüntülendi...
Bu Yazıyı Paylaşmak İstermisiniz ?

Yazar Saffet Hakkında

Web Dünyamız olarak Teknoloji, Sosyal medya, İnternet ve hayata dair paylaşımlar ile sizlere faydalı ve bilgi veren bir şeyler paylaşmak ve sizlerin iyi vakit geçirmenizi sağlamak. Sizde Web Dünyamıza Katılma yazar olmak isterseniz Bizimle irtibata geçebilirsiniz. Diğer Sitelerimiz: video.webdunyamiz.com | resim.webdunyamiz.com

Yorum Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*


5 − 1 =

Scroll To Top
Önceki yazıyı okuyun:
LG den e-kağıt ekran geliyor

LG, Gazete kağıtlarını Unutturacak bir teknoloji üretiyor. LG E-kağıtlar için ekran üretimine başladığını duyurdu. Seri üretim işleminden sonra ekranlar, Çin...

Kapat