Ana Sayfa » Teknoloji » Full HD ile HD Ready farkı

Full HD ile HD Ready farkı

Bundan 3-4 yıl önce Televizyok teknolojisi öyle yavaş ilerliyordu ki ,at arabası kadar yavaştı adeta. Son 1-2 yıldır Tevizyon teknolojisi çok büyük atılımda ve neredeyse yetişilmez oldu.
HD Ready ve Full HD arasındaki farkı anlatmadan önce isterseniz öncelikle bazı tanımlara bir göz atalım.

önce tanımlarla başlayalım isterseniz.

DVI: Sadece Görüntü aktaran basit bir aktarım.
HD: High Definition yani Yüksek Yoğunluk görüntü (işte kalite)
HDMI: Pin sayısı itibarı ile DVI ile aynıdır fakat en büyük farkı DVI ses transferi yapamaz.
HDMI hem yüksek kalitede görüntü hemde 8 kanallı 192khz sesi sıfır kayıpla aktarabilir.
[ad#336×280 mavi başlıklı-siyah yazılı-metin] HDMI 5gb/s veri transferine izin veren bir teknoloji.
Full HD görüntü kalitesi yani 1920/1080 pixellik görüntü kalitesi ile birlikte 192khz 8 kanallı bir sesin iletilmesi için 4gb/s bant genişliği lazım yani HDMI bunu rahatlıkla desteklemekte.
HDMI’ın 5gb/s hızı zaten destekliyor olması çok kısa bir sürede HDMI bir Standart olacaktır.

HD Ready Nedir?

HD Ready yazısını bazı tvlerin özelliklerinde ya da üzerinde görmüşsünüzdür bunun anlamı dikeyde 720 görüntü çizgisinden oluşur, 720p ismi de buradan gelir.
HD Ready nin görüntü çözünürlüğü 1280×720 pixel den oluşur.
Eğer bir HD Ready TV niz varsa HD Yayın yapan kanalları tam çözünütlükte izleyemezsiniz ama diğer tüplü tv lere göre çok daha net olarak izleyebilirsiniz.

Bazende HD Ready 1080p yazısını görebilirsiniz. bu yazı HD Ready televizyonunuzun bu çözünürlüğü desteklediğini gösterir ama HD Ready 1080 ile FUll HD tabiki aynı olmayacaktır.
Eğer kaliteli görüntüyü arıyorsanız tabiki Full HD almalısınız.

Full HD Nedir?

Full HD kısaca ; 1920x1080p çözünürlük demektir. Yani dikeyde 1080 adet görüntü çizgisinden oluşur.
HD Ready ile arasındaki fark kısaca, HD Ready’de görüntüsü 921.600 kareden oluşurken Full HD’de görüntüsü 2.073.600 kareden oluşur.Bakın neredeyse iki katıdır kalitesi

HD (High Definition) yani (Yüksek Yoğunluk)’lu bir yayını kayıpsız bir şekilde izleyebilirsiniz demektir.

Full HD TV’ler ile HD Ready Tv arasındaki farkı ilk bakışta anlayamazsınız ama farkedilir bir fark vardır, Fiyat olarak ise eğer TV nizi çok büyük almiyacaksanız Full HD ye fazla para vermenizin bir manası yok gibi ama 102″ ve üzeri bir TV alacaksanız Full HD almanızı Tavsiye ederimve ileride standart hale geleceğini düşündüğüm HDMI girişi nekadar çok olursa okadar ii olacaktır.

Aradaki farkı anladık tamamda hangi marka diye birşey geliyorsa aklınıza, size ilk tavsiyem Samgung sonra LG olacaktır. [ad#468×60 Yazı]

Bir önceki yazımız olan DLNA Nedir | Digital Living Network Alliance başlıklı makalemizde Digital Living Network Alliance, dlna ve DLNA Nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazı : 1 defa görüntülendi...
Bu Yazıyı Paylaşmak İstermisiniz ?

Yazar Saffet Hakkında

Web Dünyamız olarak Teknoloji, Sosyal medya, İnternet ve hayata dair paylaşımlar ile sizlere faydalı ve bilgi veren bir şeyler paylaşmak ve sizlerin iyi vakit geçirmenizi sağlamak. Sizde Web Dünyamıza Katılma yazar olmak isterseniz Bizimle irtibata geçebilirsiniz. Diğer Sitelerimiz: video.webdunyamiz.com | resim.webdunyamiz.com

Yorum Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*


5 × 1 =

Scroll To Top
Önceki yazıyı okuyun:
DLNA Nedir | Digital Living Network Alliance

Dijital Teknoloji Hayatımıza Öylesine girdiki adeta onunla bütünleştik desek yeridir diyebiliriz. Şu anda neredeyse herkezin evinde vardır televizyon,mp3 çalar, VCD/DVD...

Kapat