Ana Sayfa » Haber » Güncelleme yapmayanlardan mısınız ?

Güncelleme yapmayanlardan mısınız ?

Güncelleme yapmayanlardan mısınız ?

Tüm dünyayı şok eden Stuxnet solucanı için dört yıldır hâlâ güncelleme yapmayanlar olduğunu biliyor musunuz?
İlk kez 2010 yılında İran‘daki nükleer tesislerde bulunan bilgisayar sistemlerine sızan ve fiziksel sorunlara yol açan Stuxnet solucanı özellikle Windows XP, Vista ve Windows 7’nin yanı sıra Windows Server 2003 ve 2008 üzerinde bulunan CVE-2010-2568 kodlu güvenlik açığından faydalanıyordu.

2010 sonbaharı itibariyle Microsoft, bu zayıflığı kapatan bir güvenlik güncellemesi yayınladı. Buna rağmen Kaspersky Lab algılama sistemleri hala zararlı yazılımın bu zayıflıktan faydalandığı milyonlarca olay kaydetmekte. Bu açığı hedef alan zararlı yazılım örneklerinin Kasım 2013 – Haziran 2014 arasında en sık görüldüğü ülkelere bakıldığında liste Vietnam (%42,45), Hindistan (%11,7), Endonezya (%9,43), Brezilya (%5,52) ve Cezayir (%3,74) şeklinde. Türkiye ise 1.23 oranıyla bu listenin altlarında.

güncelleme

Kaspersky Lab uzmanları bu belirlemelerin önemli bir kısmının güncellemeleri düzenli olarak yapılmayan veya herhangi bir güvenlik çözümü kurulu olmayan sunuculardan kaynaklandığını öngörmekte.

Siz, Güncelleme yapmayanlardan mısınız ?
Her ne kadar güncellemeler artık genellikle otomatik olarak gerçekleşse de sistem yöneticilerinin bu konuda hassas olmaları gerekiyor. Görülen o ki ülkemizde bu konuda bilinç düzeyi oldukça yüksek zira açıklamalara göre Türkiye listenin altlarında yer alıyor ancak bu açığı kapatma oranı hala yüzde 1’in üzerinde.

Kurumsal BT yöneticileri dikkatli olmalı
Kaspersky Lab Zayıflık Araştırma Ekibi Yöneticisi Vyacheslav Zakorzhevsky şunları ifade ediyor: “Bu durum böyle bir açık içeren sunucuların hala kullanıldığı kuruluşlarda devam eden bir zararlı yazılım enfeksiyonu riski oluşturuyor. Bu nedenle kurumsal BT yöneticilerini kurumsal bilgisayarlardaki yazılımın güncel tutulması ve gereken siber tehlike koruma araçlarının kurulması konularına daha fazla dikkat etmeye çağırıyoruz.”

Bir sistem yöneticisi olmasanız bile işletmenizde sistemlerinizin güncel kaldığından emin olmalısınız. Aksi takdirde genel etkilerinin üzerinden uzun zaman geçmiş tehditler bile hiç beklemediğiniz anlarda tekrardan karşınıza çıkabilir.

kaynak: internet

Bir önceki yazımız olan Apple Watch başlıklı makalemizde Apple Watch, Apple Watch fiyatı ve Apple Watch hakkında hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazı : 1.316 defa görüntülendi...

Güncelleme yapmayanlardan mısınız ? Tüm dünyayı şok eden Stuxnet solucanı için dört yıldır hâlâ güncelleme yapmayanlar olduğunu biliyor musunuz? İlk kez 2010 yılında İran‘daki nükleer tesislerde bulunan bilgisayar sistemlerine sızan ve fiziksel sorunlara yol açan Stuxnet solucanı özellikle Windows XP, Vista ve Windows 7’nin yanı sıra Windows Server 2003 ve 2008 üzerinde bulunan CVE-2010-2568 kodlu …

Bu yazıyı değerlendirin;

Dikkat ! : Bu Yazıya puan vererek değerlendirebilirsiniz. Görüşleriniz bizim için önemli.

Kullanıcı değerlendirmeleri: 5 ( 1 Kişi değerlendirdi)
0
Bu Yazıyı Paylaşmak İstermisiniz ?

Yazar By SFT Hakkında

Web Dünyamız olarak Teknoloji, Sosyal medya, İnternet ve hayata dair paylaşımlar ile sizlere faydalı ve bilgi veren bir şeyler paylaşmak ve sizlerin iyi vakit geçirmenizi sağlamak.

Yorum Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*


5 − 1 =

Scroll To Top
Önceki yazıyı okuyun:
Dünyanın İlk 10 TB’lık Sabit Diski Üretildi

Dünyanın İlk 10 TB'lık Sabit Diski Üretildi ! Seagate’in 8 TB’lık diskinin ardından Western Digital firması da sessizliğini yeni bir...

Kapat