Ana Sayfa » Bilim » IBM, İnsan beynini taklit eden çip üretti

IBM, İnsan beynini taklit eden çip üretti

Amerikan bilişim devi IBM, insan beyninin çalışmasını taklit eden bir yonga belirtildiğini açıkladı.
Yongalarla yapılacak olan’düşünen’ bilgisayarlar eski tip bilgisayarların deneyiminden yararlanacak.
[ad#468×60 Yazı]

IBM üretilen iki tip yonganın silisyum yalıtkan üzerinde 45 nanometre kalınlığında ve 254 nörona eşdeğer kapasitesinde olduğunu açıkladı.
[ad#Tek Şerit Yatay Yazı] Şirket bu yongaları kullanan bilgisayarların daha az enerji tüketeceğini ve günümüz makinelerinden çok daha küçük olacağını belirtti.
Düşünen bir bilgisayarın , örneğin sıcaklık, basınc, ve dalgaların yüksekliği ile ilgli verileri derleyebileceğini, deniz sensöründen sağlanan verileri analiz edip tsunami alarmı vereceği belirtildi.

[ad#Reklam Store 458×60]

Bir önceki yazımız olan Türkiye, ilk Yerli uydusu RASAT'ı Yarın uzaya Gönderiyor başlıklı makalemizde ilk Yerli uydu RASAT, rasat uydusu ve türkiyenin ilk uydusu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazı : 1 defa görüntülendi...
Bu Yazıyı Paylaşmak İstermisiniz ?

Yazar Saffet Hakkında

Web Dünyamız olarak Teknoloji, Sosyal medya, İnternet ve hayata dair paylaşımlar ile sizlere faydalı ve bilgi veren bir şeyler paylaşmak ve sizlerin iyi vakit geçirmenizi sağlamak. Sizde Web Dünyamıza Katılma yazar olmak isterseniz Bizimle irtibata geçebilirsiniz. Diğer Sitelerimiz: video.webdunyamiz.com | resim.webdunyamiz.com

Yorum Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*


7 × 6 =

Scroll To Top
Önceki yazıyı okuyun:
Spartacus: Vengeance’ın İlk Fragmanını yayınlandı

Spartacus hayranlarının uzun zamandır beklediği yeni sezonun ilk fragmanı yayınlandı. Spartacus diğer dizilerden farklı olarak seviyor, tutku ile izliyor herkez,...

Kapat