Ana Sayfa » Sinema » James Cameron’dan Osmanlı filmi: Kıtlık

James Cameron’dan Osmanlı filmi: Kıtlık

Senarist ve proje müdürü Ömer Sarıkaya, yönetmen James Cameron; oyuncular Burak Özcivit, Kenan İmirzalıoğlu, Saoirse Ronan, Sean Bean, Colin Farrell…
Osmanlı Devleti’nin 1845’te büyük bir kıtlık yaşayan İrlanda’ya gemilerle gönderdiği yardımı konu alan ‘Kıtlık’ (Famine) filminin çekimlerine önümüzdeki Ekim ayında başlanıyor. işte Film Hakkında Tüm Ayrıntılar…

Efsane Filmler Titanic ve Avatar’ın yapımcısından
[ad#Tek Şerit Yatay Yazı] Dünyaca ünlü yönetmen James Cameron’un yöneteceği film, İrlanda ve Türkiye’de çekilecek.
Tanınmış Hollywood yıldızlarının yanı sıra Türk oyuncular da kamera karşısına geçecek. Yaklaşık 50 milyon dolar bütçeli filmin 2013 yılında gösterime girmesi bekleniyor.
Filmin senaristi ve proje müdürü Ömer Sarıkaya, Independent Film Development Corporation (IFDC) şirketiyle ön anlaşma imzaladıklarını belirterek, Ekim ayında çekimlerine başlanacak filmin 2013 yılında gösterime gireceğini söyledi.

“Titanikten daha etkileyici olacak”
‘Kıtlık’ filminde Saoirse Ronan, Sean Bean, Colin Farrell ile birlikte Burak Özcivit ve Kenan İmirzalıoğlu’nun rol alacağını kaydeden Sarıkaya, senaryosu kendisi tarafından yazılan, ‘Türk denizci Fatih’ ile ‘İrlandalı Mary’nin kıtlık zamanındaki aşklarını anlatacak film için “Titanik’ten daha etkileyici olacak” dedi.
Sarıkaya, “İrlanda’nın çektiği kıtlığı ve Osmanlı’nın büyük bir devlete yakışır şekilde yaptığı yardımı merkeze alarak çekeceğimiz filmle, tarihin bu fazla bilinmeyen yönüne ışık tutmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

‘Mary’ karakterini İrlanda asıllı yıldız Saoirse Ronan, ‘Fatih’ karakterini Burak Özcivit’in oynamasının planlandığını belirten Sarıkaya, ‘Sultan Abdülmecid’in ise Kenan İmirzalıoğlu tarafından canlandırılacağını aktardı.
Hikayeyi tesadüfen öğrendi

Sarıkaya, kendisini söz konusu filmin hikayesini yazmaya İrlanda’ya yaptığı bir seyahatin sevkettiğini anlattı. Dört yıl önce, İrlanda’ya gideceği sırada internet üzerinde araştırma yaparken gözüne çarpan bir ay yıldız ile Osmanlı hilalinin dikkatini çektiğini anlatan Ömer Sarıkaya, “Bu beni Dublin Limanı’nın elli kilometre uzağındaki Drogheda’ya kadar götürdü. İki yıl boyunca Türkiye’de ve İrlanda’da arşivleri taradım. Kütüphaneleri bir bir gezdim ve senaryoyu tamamladım. Filme, İrlanda’ya yardım için gelen Osmanlı donanmasındaki Türk denizci Fatih ile İrlandalı Mary’nin aşk öyküsünü de yerleştirdim” diye konuştu.

[ad#Tek Şerit Yatay Yazı] Kaynak:ntvmsbc

Bir önceki yazımız olan Sinemalarda Bu hafta (30.03.2012) başlıklı makalemizde 50-50, BIG MIRACLE ve BÜYÜK MÜCİZE hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazı : 1 defa görüntülendi...
Bu Yazıyı Paylaşmak İstermisiniz ?

Yazar Saffet Hakkında

Web Dünyamız olarak Teknoloji, Sosyal medya, İnternet ve hayata dair paylaşımlar ile sizlere faydalı ve bilgi veren bir şeyler paylaşmak ve sizlerin iyi vakit geçirmenizi sağlamak. Sizde Web Dünyamıza Katılma yazar olmak isterseniz Bizimle irtibata geçebilirsiniz. Diğer Sitelerimiz: video.webdunyamiz.com | resim.webdunyamiz.com

Yorum Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*


− 2 = 0

Scroll To Top
Önceki yazıyı okuyun:
Samsung Galaxy S3 için 2. güncelleme

Samsung' un Amiral gemisi olan Galaxy S3 için konuşulan Güncellemesi Türkiye'de dağıtmaya başladı.Bölgelere göre farklılık gösterecek olan güncelleme ile bakalım...

Kapat