Ana Sayfa » Sağlık » Karpuzun faydaları ve taşıdığı riskler

Karpuzun faydaları ve taşıdığı riskler

KARPUZ FAYDALI, PEKİ YA ÇEKİRDEĞİ?

Karpuzun faydaları ve taşıdığı riskler

Karpuzun faydaları ve taşıdığı risklerYaz aylarının en sevilen meyvelerinden biri olan karpuz. Önceden sadece şeker ve sudan ibaret, besin değeri pek olmayan bir meyve olduğu söylenirdi ve serinlemede birebir olarak tüketilirdi.

Fakat  yapılan çalışmalar karpuzun aslında çok değerli bir meyve olduğunu gösteriyor. Karpuzun faydalarını anlatan  Diyetisyenler ,karpuz çekirdeği ile ilgili de açıklamalarda bulundu.

 

 

Diyetisyenlere göre Karpuzun yüzde 92’si su, yüzde 6’sı şekerden oluşur. Karpuz C vitamini, A vitamini ve betakarotenler açısından iyi bir kaynaktır. 150 gram karpuz, günlük C vitamini ihtiyacımızın yüzde 24.3’ünü, A vitamini gereksinimimizin yüzde 11’ini karşılar. Karpuz ayrıca enerji üretimi için gerekli olan B, B1, B6 vitaminleri, magnezyum ve potasyum açısından da zengin bir kaynakolduğu belirtilmekte. Büyük miktarı su olduğu için kalori değeri düşük olan karpuzun, 200 gramında yaklaşık 50 kalori vardır. Bu sebeple kalori başına alınan besin öğesi miktarı fazladır.

 

Karpuzun kansere karşı koruyucu özelliğini biliyormuydunuz ?

Domateste de fazlaca olduğu bilinen ve kansere karşı koruyucu bir antioksidan olan likopen içeriği açısından liderdir. Bu güçlü antioksidanlar vücutta biriken serbest radikallerle savaşarak kanser oluşumuna karşı koruyucu etki gösterirler.

Karpuz zengin A,C vitamini betakaroten ve likopen içeriği ile kalp hastalığı, kolon, meme kanseri, akciğer, prostat kanseri ve yasa bağlı gelişen görme bozukluklarına karşı da koruyucu etki gösterdiği belirtilmektedir. Osteoartrit, römotoidartrit ve astım hastalıklarının bazı semptomlarını hafifletirler. Yapılan Çalışmalar da yeşil çay ve likopenden zengin besinlerin, birlikte tüketiminin sinerjik etki yaratarak kansere karşı daha güçlü bir koruma sağladığını gösteriyor.

Karpuz çekirdeği ve apandisit ilişkisi

Karpuz yüksek kan basıncını da düşürmektedir. Tartışılan bir diğer konu  yani asıl konu ise karpuz çekirdeği yutmanın sorun oluşturup oluşturmayacağıdır.. Sindirilemeyen karpuz çekirdekleri çok küçük bir ihtimal de olsa apandisitte tıkanmaya yol açabilir. Ancak bu çok ender rastlanabilecek bir durumdur ve endişe edilmemelidir. Bir Başka yazıda okuduğum habere göre ise karpuz çekirdeğinin aksine faydasının olduğu ve bağırsaklarda emildiği fakat fazlasının da zararlı olabileceği belirtilmişti, yani karpuz yerken bir iki tane çekirdeğinden yutmanız sorun oluşturmayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Sahurda nasıl beslenmeliyiz? başlıklı makalemizde sahur ve sahurda beslenme hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazı : 5.406 defa görüntülendi...

KARPUZ FAYDALI, PEKİ YA ÇEKİRDEĞİ? Karpuzun faydaları ve taşıdığı riskler Yaz aylarının en sevilen meyvelerinden biri olan karpuz. Önceden sadece şeker ve sudan ibaret, besin değeri pek olmayan bir meyve olduğu söylenirdi ve serinlemede birebir olarak tüketilirdi. Fakat  yapılan çalışmalar karpuzun aslında çok değerli bir meyve olduğunu gösteriyor. Karpuzun faydalarını anlatan  Diyetisyenler ,karpuz çekirdeği ile …

Bu yazıyı değerlendirin;

Dikkat ! : Bu Yazıya puan vererek değerlendirebilirsiniz. Görüşleriniz bizim için önemli.

Kullanıcı Değerlendirmeleri: Henüz puan veren olmadı !
0
Bu Yazıyı Paylaşmak İstermisiniz ?

Yazar By SFT Hakkında

Web Dünyamız olarak Teknoloji, Sosyal medya, İnternet ve hayata dair paylaşımlar ile sizlere faydalı ve bilgi veren bir şeyler paylaşmak ve sizlerin iyi vakit geçirmenizi sağlamak.

Yorum Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*


2 × 8 =

Scroll To Top
Önceki yazıyı okuyun:
İstanbul’da Ücretsiz İnternet Hizmeti Verilen Yerler

İstanbul'da Ücretsiz İnternet Hizmeti Verilen Yerler Dünyanın Birçok yerinde yapılan bu uygulama sonunda Türkiyenin birçok yerinde yavaş yavaş yapılmaya başlandı....

Kapat