Ana Sayfa » Maksat Paylaşmak » Neden Esneriz ? Esnemenin sebebi sadece uykumu ?

Neden Esneriz ? Esnemenin sebebi sadece uykumu ?

Neden Esneriz ? Sizce esnemenin sebebi sadece uykumu ?Esnemek Bulaşıcımı ? Sadece uykumuz gelince mi esneriz ? Aslında bu esnemenin ardında yatan gerçek nedir ?
Sadece insanlar değil, kediler, kuşlar, fareler ve birçok canlı türü de esner.Yapılan araştırmalarda hayvanların daha çok bir olayla karşılaşma sırasında esnedikleri belirlenmiş.
insanların ise, tersine dış uyarmalarda bir azalma olduğunda esnedikleri saptanmış.
[ad#250×250 Metin] Halk arasında esnemek en çok , insanın uykularının geldiği zamanlarda esnedikleri bilinir.
otururken, uzanırken yada öğrencilerin derste canı sıkıldığında değil de, canı sıkıldığı halde uyumamaya çalışanların daha çok esnedikleri gözlemlenmiş.
iş görüşmesinde yada bir toplantıya girmeden önce esnemesinin sebebi, organizmanın kendini sakinleştirmesindenmiş.

Ayrıca Esneme de gülme gibi bulaşıcıdır. Esneyen kişinin yüz hatlarında meydana gelen şekillenmenin ya da esnerken çıkarılan sesin, diğer insanlar üzerinde esnemeyi teşvik edici bir etki oluşturduğu tespit edilmiş durumda (Bununla ben çok karşılaşırım, karşımdaki esnerse kesin bende esnerim :)).
Yani nasıl yemek yiyen bir insanı gördüğünüzde acıkırsınız , onun gibi birşey işte.

[ad#Tek Şerit Yatay Yazı] Üstelik Hem burnumuzla, hem de ağzımızla nefes alabilmemize rağmen, kapalı ağızla esnemek mümkün değil.(inanmayan denesin :))
İnsanlar En çok ve peş peşe esnemeyi sabah olduğunda ya da sabah uykudan kalkma vaktidir.

Ayrıca esnemek bir iletişim aracı olarakta kullanılmakta, uykunuz geldiğinde bunu çevrenize belli etmek için esnersiniz 🙂 (içinizden hadi yaa uykum geldi uyuyacam dersiniz, ama genelde karşınızdaki ortamdaki sohbetin koyuluğuna dalmış sizi umursamaz bile :))
Maksat Paylaşmak Katagorimizdeki Diğer Yazılara  Buradan Ulaşabilirsiniz.
[ad#Tek Şerit Yatay Yazı]

Bir önceki yazımız olan Levi's Markasının Tarihi başlıklı makalemizde Levi's, Levi's hakkında ve Levi's ın dogusu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazı : 1 defa görüntülendi...
Bu Yazıyı Paylaşmak İstermisiniz ?

Yazar Saffet Hakkında

Web Dünyamız olarak Teknoloji, Sosyal medya, İnternet ve hayata dair paylaşımlar ile sizlere faydalı ve bilgi veren bir şeyler paylaşmak ve sizlerin iyi vakit geçirmenizi sağlamak. Sizde Web Dünyamıza Katılma yazar olmak isterseniz Bizimle irtibata geçebilirsiniz. Diğer Sitelerimiz: video.webdunyamiz.com | resim.webdunyamiz.com

Yorum Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*


− 2 = 4

Scroll To Top
Önceki yazıyı okuyun:
Boeing 747-8 Intercontinental’ın ilk uçuşu

Dünyanın En Büyük Yolcu Uçağı Ünvanına sahip olan Boeing'in yeni modeli 747-8 Intercontinental ilk uçuşunu başarıyla yaptı. işte İlk Uçuş...

Kapat