Ana Sayfa » Teknoloji » Cep Telefonları » SAR değeri nedir ? , Sar Değeri ne olmalı ?

SAR değeri nedir ? , Sar Değeri ne olmalı ?

Vazgeçilmezimiz olan cep telefonlarının insana verdiği zararı hepimiz biliyoruz ama nedir bu zarar ve ne olarak tanımlanır yada nasıl ölçülür….
işte bu yazımızda SAR değeri nedir Vücudumuza Zararları nelerdir bunların açıklamasını Yapacağız.

[ad#300×250 li yazı ve resim yan yana]

SAR Nedir ?
SAR açılımı (Specific Absorbtion Rate) olarak adlandırılır.
Özgül soğurma oranı, kilogram doku başına yutulan elektromanyetik gücü yani radyasyonu gösterir yani ne kadar az olursa okadar iyidir sağlığımız için.

Acaba Vücudumuzdaki SAR değeri nedir diye merak ediyorsanız…
Vücudumuzdaki SAR değerinin ölçülmesi için ince ince akupuntur iğnelerine benzeyen küçük, ince antenlerin doku içerisine sokularak elektrik alan değeri ölçülerek belirlenebilir.
Bun hiçbir canlıya uygulanamaz. Bu nedenle, günümüzde insandaki SAR değerini ölçmek mümkün değil ama robotlar kullanarak laboratuarlarda ölçülmekte ki bunu vatandaşların yaptırması mümün değil.

ICNIRP eldeki veriler ışığında, izin verilen SAR değerlerini belirler ve bunları belli güvenli paylarıyla ilan eder ama vatandaşlarını daha çok düşünen ülkeler bu değeri düşürebilirde

SAR değerinde Sınır değerler temel ve türetilmiş diye ikiye ayrılmakta.
Temel sınır değer olarak insan vücudunda bir derecelik sıcaklık artışına neden olan EM güç yutulması kabul edilmiş.
Normal vücut sıcaklığımız 36,5 dereceyken, bu 37,5 olursa ve bu birkaç gün sürerse insan vücudu bunu düzenlemekte zorlanıyor ve kısa dönemli olumsuz etkiler baş gösterir.
İşte bu sınır eşik olarak kabul edilmiş  Ama Burası önemli ki Genetik, psikolojik, biyolojik benzeri etkiler işin içine katılmamakta.

Mobil cihazların özellikle baz istasyonları ile iletişimi esnasında açığa çıkan radyo dalgası enerjisinin bir kısmı vücudumuz tarafından da absorbe edilir.
SAR değeri çoğunlukla W / kg şeklinde ifade edilmektedir
SAR değeri konusunda tıp dünyasında varılmış kesin bir sonuç yok ama 0,08 W / kg değerin sağlık için olumsuz bir sonuç teşkil etmeyeceği söylenmekte ki Radyasyonun azı çoğu olmaz bence.
Az Öncede belirttiğimiz gibi Yasal sınırlara baktığımızda ise bu rakamın kat kat üstünde değerler kabul edilmiş durumda ( sebebide sizinde bildiğiniz gibi PARA 🙂 )
Amerika’da 1.6 W / kg olan üst sınır Avrupa’da 2 W / kg ile sınırlanmış.
Avrupa Birliği Standartları gereği ülkemizde de bu sınır yasalar çerçevesine 2 W / kg.
[ad#336×280 mavi başlıklı-siyah yazılı-metin]

Yani kısaca cep telefonları bazında SAR bir cihazın yaydığı Radyasyon güçtür demiştik.
Adeta Vücudumuzun Bir Parçası haline gelen telefonlarda bu değerlere çok dikkat etmeliyiz.

Zararları ise Saymakla bitmez çünkü sonuçta Radyasyona maruz kalıyoruz.
Kafamıza Yakın tutduğumuzdan özellikle beyin sonrada Kalbimize çok büyük zararları var ayrıca stresi arttırmasıda cabası adeta

Bundan vazgeçemeyiz bu imkansız ama bari zararını azaltıp ( Kulaklık Kullanmak gibi ) telefonumuzdaki bu değerlere dikkat edelim lütfen…

Eğer Nokia Telefon kullanıyorsanız SAR değerlerini buradan kontrol edebilirsiniz.
http://sar.nokia.com/sar/index.jsp

Herkeze Daha Sağlıklı bir yaşam diliyorum…[ad#Tek Şerit Yatay Yazı]

Bir önceki yazımız olan Nokia E7 Özellikleri başlıklı makalemizde e7, e7 özellikleri ve Nokia hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazı : 1 defa görüntülendi...
Bu Yazıyı Paylaşmak İstermisiniz ?

Yazar Saffet Hakkında

Web Dünyamız olarak Teknoloji, Sosyal medya, İnternet ve hayata dair paylaşımlar ile sizlere faydalı ve bilgi veren bir şeyler paylaşmak ve sizlerin iyi vakit geçirmenizi sağlamak. Sizde Web Dünyamıza Katılma yazar olmak isterseniz Bizimle irtibata geçebilirsiniz. Diğer Sitelerimiz: video.webdunyamiz.com | resim.webdunyamiz.com

Yorum Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*


+ 4 = 9

Scroll To Top
Önceki yazıyı okuyun:
Avea Samsung Galaxy Mini Kampanyası

Akıllı Telefonlar Piyasada hızla yaygınlaşmaya başladığı şu günlerde operatörlerin hepsi birbirinden cazip kampanyalaryapmakta, işte bunlardan biri Aveanın Yeni başlattığı kampanya....

Kapat