Ana Sayfa » Haber » Sonsuz maymun teoremi’ni hiç duydunuzmu ?

Sonsuz maymun teoremi’ni hiç duydunuzmu ?

Bir çok teorem Okudum, araştırdım ya da en azından duydum ama böylesini ilk kez duydum.
İlk duyunca bende şaşırdım açıkçası haydaaa dedim bu teorem de nerden çıktı !
adıda ilginç gerçekten çünkü teoremler duydukda bunun maymunla ne alakası var diyor insan öyle değilmi…
Bakalım neymiş bu Sonsuz Maymun Teoremi…

[ad#468×60 Yazı]Daktilo tuşlara gelişigüzel basan bir şempanze, yeterli süre verildiğinde, bu çabasının bir bölümünde Shakespeare’in tüm oyunlarını neredeyse kesin olarak yazabilir.
Sonsuz maymun teoremi, bir daktilonun tuşlarına sonsuz bir süre boyunca gelişigüzel basan bir maymunun belirli bir metni (örneğin William Shakespeare’in tüm yapıtlarını) neredeyse kesin olarak yazabileceğini ortaya koyan matematik teoremidir.
bu arada şunuda belirteyim: William Shakespeare 26 Nisan 1564– 23 Nisan 1616, tarihlerinde yaşamış bir İngiliz şair ve tiyatro oyun yazarıdır.

Bu bağlamda, “neredeyse kesin” söz öbeği matematiksel bir terimdir ve “maymun” da gerçek bir maymundansa, rastgele harflerden oluşan bir diziyi sonsuza dek üreten soyut bir aygıtı ifade eder.
Teorem, çok büyük ama sonlu bir sayı hayal ederek sonsuzluk hakkında akıl yürütmenin risklerine dikkat çekmektedir. Bir maymunun Shakespeare’in Hamlet’i gibi bir yapıtı tümüyle aynı biçimde yazabilme olasılığı o denli küçüktür ki, bu durumun evrenin yaşı ölçeğindeki bir sürede gerçekleşme şansı önemsizdir ama sıfır değildir.

Teoremin çok ya da sonsuz sayıda yazıcı içeren uyarlamaları olduğu gibi, hedef metnin büyüklüğü de bütün bir kütüphane ile tek bir cümle arasında değişebilmektedir. Teoremin kökleri Aristoteles’in Oluş ve Bozuluş Üzerine ve Cicero’nun De natura deorum adlı yapıtlarıyla Blaise Pascal ve Jonathan Swift’in düşüncelerine dayanmaktadır. Émile Borel ve Arthur Eddington 20. yüzyılda teoremi, istatistiksel mekaniğin gizli zaman cetvelini ortaya koymak amacıyla kullanmışlardır. Birçok Hıristiyan apolojist ve Richard Dawkins, evrim için kullanılan maymun benzetmesinin uygunluğu konusunda farklı görüşler ileri sürmüşlerdir.

[ad#468×60 Yazı]Yazı yazan maymunlara olan popüler ilgi yazın, televizyon, radyo, müzik ve İnternet’teki birçok örnekte görülebilmektedir. 2003 yılında altı sorguçlu kara şebekle (Macaca nigra) bir deney gerçekleştirilmiştir ancak ortaya konan yazınsal katkı, ‘S’ harfinin çoğunlukta olduğu beş sayfalık bir belgedir.[1]

Bu Teorinin Kanıtı ile ilgili bilgi ise şöyle

Teoremin oldukça anlaşılabilir bir kanıtı bulunmaktadır. İki olay istatistiksel olarak bağımsızsa (olaylar birbirinin sonucunu etkilemiyorsa), bu iki olayın birlikte gerçekleşme olasılığı, bu olayların ayrı ayrı gerçekleşme olasılıklarının çarpımına eşittir. Örneğin, Sidney’in yağmurlu bir gün geçirme olasılığı 0.3 ve San Francisco’da o gün bir deprem olma olasılığı 0.008 ise bu iki olayın birlikte gerçekleşme olasılığı 0.3 × 0.008 = 0.0024’e eşit olacaktır.

Daktiloda 50 tuş olduğu ve yazılacak sözcüğün “maymun” olduğu varsayılsın. Tuşlara rastgele basıldığı göz önüne alınırsa, yazılan ilk harfin m olma olasılığı 1/50’dir. Benzer biçimde, ikinci harfin a olma olasılığı da 1/50’ye eşit olacaktır. Art arda yazılan harfler birbirinden bağımsız olaylar oluşturduğundan, ilk altı harfin “maymun” sözcüğünü oluşturma olasılığı
(1/50) × (1/50) × (1/50) × (1/50) × (1/50) × (1/50) = (1/50)6 = 1/15.625.000.000
olarak hesaplanır; bu sayı 15 milyarda birden küçüktür.

Aynı nedenle, yazılacak sonraki altı harfin “maymun” sözcüğünü oluşturma olasılığı da (1/50)6’ya eşit olacak ve bu böyle devam edecektir.

Yukarıdaki akıl yürütmeye göre “maymun” sözcüğünün oluşmama olasılığı ise 1 – (1/50)6’ya eşittir. Yazı denemeleri bağımsız olaylar olduğundan ilk n denemede “maymun” sözcüğünün oluşmama olasılığı olur.

Kaynak:Wiki[ad#468×60 Resim]

Bir önceki yazımız olan Google'a Kaç Kişi Giriyor ? başlıklı makalemizde ComScore, Google ve google ziyaret sayısı hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazı : 1 defa görüntülendi...
Bu Yazıyı Paylaşmak İstermisiniz ?

Yazar Saffet Hakkında

Web Dünyamız olarak Teknoloji, Sosyal medya, İnternet ve hayata dair paylaşımlar ile sizlere faydalı ve bilgi veren bir şeyler paylaşmak ve sizlerin iyi vakit geçirmenizi sağlamak. Sizde Web Dünyamıza Katılma yazar olmak isterseniz Bizimle irtibata geçebilirsiniz. Diğer Sitelerimiz: video.webdunyamiz.com | resim.webdunyamiz.com

Yorum Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*


3 + = 9

Scroll To Top
Önceki yazıyı okuyun:
Android’in “Visidon Applock” uygulaması ile Verilerinizi ve Bilgilerinizi koruyun

Android telefonunuzdaki bilgileri korumak için çok kullanışlı ve çok işe yarar bir yüz taramalı koruma önlemi yapmış durumda bu uygulamanın...

Kapat