Ana Sayfa » Bilim » Türk araştırmacı beyni otomatik olarak kontrol edebilecek bir sistem geliştirdi

Türk araştırmacı beyni otomatik olarak kontrol edebilecek bir sistem geliştirdi

Türk araştırmacı beyni otomatik olarak kontrol edebilecek bir sistem geliştirdi

Beyin kontrolü konusunda teknolojinin gelişmesi ile birlikte önemi aşamalar kaydedilmeye başlandı. Artık basit seviyede beyin dalgalarının uzak mesafelere transferi veya hayvanların temel anlamda kontrolü mümkün hale geldi. ABD’de yaşayan Türk araştırmacı Alper Bozkurt da bu alanda önemli çalışmalar yapıyor.

Türk araştırmacı beyni otomatik olarak kontrol edebilecek bir sistem geliştirdi

Türk araştırmacı beyni otomatik olarak kontrol edebilecek bir sistem geliştirdi

Kuzey Carolina Devlet Üniversitesi’nde görevli olan Dr. Alper Bozkurt ve Matt Shipman, bir hamamböceğinin kabuğuna entegre edilen ve onu yönlendirebilen bir devre kartı geliştirdi. Devre kartı doğrudan böceğin beyni (serebral gangliyon da deniyor) ile antenlerine bağlanıyor ve özel bir ses tonu gönderiyor. Bu ses tonu hayvanı sağa veya sola yönlendiriyor.

Yönlendirilen böcek dışında sensör vazifesi gören bir böcek daha mevcut. Bu böcek ise bir ortamda mevcut sesleri farkedebiliyor ve sesin geldiği yön diğer böceğe özel ses tonları ile gönderiliyor. Böylece ortaya otomatik hareket eden bir sistem çıkıyor.

Alper Bozkurt projesinde doğal afet durumlarında bu böcek robotları kullanarak mahsur kalmış kişilerin seslere göre tespit edilmesini amaçlıyor. Afet alanlarında bu tür yüzlerce böcek ile kurtarma çalışmalarının çok daha verimli hale gelmesi mümkün. Bozkurt ayrıca kontrol devrelerine güneş panelleri de ekleyerek sürekli bir enerji kaynağı da oluşturmuş.


Daha önce de böcek beynini temel anlamda kontrol edebilen hatta akıllı telefon uygulamalarına bağlanabilen projeler görmüştük. Bunlar genelde Alzheimer veya Parkinson gibi hastalıkların kaynağını bulabilmek amacıyla geliştiriliyor. Alper Bozkurt ise ilk kez otonom bir sistem geliştirmiş oldu.

kaynak:http://vr-zone.com/articles/researchers-create-gadget-turns-cockroach-biobot/83542.html

Bir önceki yazımız olan Telefonla kontrol edilebilen çamaşır makinesi başlıklı makalemizde akıllı çamaşır makinası, çamaşır makinası ve kontrol edilebilen çamaşır makinesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazı : 1.663 defa görüntülendi...

Türk araştırmacı beyni otomatik olarak kontrol edebilecek bir sistem geliştirdi Beyin kontrolü konusunda teknolojinin gelişmesi ile birlikte önemi aşamalar kaydedilmeye başlandı. Artık basit seviyede beyin dalgalarının uzak mesafelere transferi veya hayvanların temel anlamda kontrolü mümkün hale geldi. ABD’de yaşayan Türk araştırmacı Alper Bozkurt da bu alanda önemli çalışmalar yapıyor. Kuzey Carolina Devlet Üniversitesi’nde görevli olan …

Bu yazıyı değerlendirin;

Dikkat ! : Bu Yazıya puan vererek değerlendirebilirsiniz. Görüşleriniz bizim için önemli.

Kullanıcı değerlendirmeleri: 5 ( 1 Kişi değerlendirdi)
0
Bu Yazıyı Paylaşmak İstermisiniz ?

Yazar Saffet Hakkında

Web Dünyamız olarak Teknoloji, Sosyal medya, İnternet ve hayata dair paylaşımlar ile sizlere faydalı ve bilgi veren bir şeyler paylaşmak ve sizlerin iyi vakit geçirmenizi sağlamak. Sizde Web Dünyamıza Katılma yazar olmak isterseniz Bizimle irtibata geçebilirsiniz. Diğer Sitelerimiz: video.webdunyamiz.com | resim.webdunyamiz.com

Yorum Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*


+ 8 = 14

Scroll To Top
Önceki yazıyı okuyun:
Telefonla kontrol edilebilen çamaşır makinesi

Telefonla kontrol edilebilen çamaşır makinesi Beyaz eşya üreticisi Miele, akıllı telefon uygulaması ile kontrol edilebilen W1 Prestige model çamaşır makinesini...

Kapat