Ana Sayfa » Bilim » Türkiye, ilk Yerli uydusu RASAT’ı Yarın uzaya Gönderiyor

Türkiye, ilk Yerli uydusu RASAT’ı Yarın uzaya Gönderiyor

Çok geç olsa da Sonunda OLDU.  Diyebileceğimiz bir ilk Yarın Gerçekleşiyor, Sonunda Uzay Serüvenine Türkiyede katılmaya hazır hemde yarın…Tamamen Türk Mühendisler tarafından tasarlanıp üretilen ve Testleride tamamen Türk Mühendisler tarafından gerçekleşen RASAT Uzaya gönderiliyor.

[ad#468×60 Resim]

TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü (TÜBİTAK UZAY), DPT tarafından sağlanan kaynakla Türkiye’de tasarlanıp, üretilen Türkiye’nin ilk yerli yer gözlem uydusu ve Türkiye’de bugüne kadar üretilen en büyük uydu olma sıfatlarını elinde bulunduran RASAT, Yasny Fırlatma Üssü’nden verilen bilgiye göre, yarın uzaya gönderilecek.

AA muhabirinin TÜBİTAK yetkililerinden edindiği bilgiye göre, RASAT 15 Haziran 2011 tarihinde Rusya Federasyonu’nun Kazakistan sınırındaki Yasny Fırlatma Üssü’ne gönderildi.
Buradaki testleri tamamlanan RASAT, yarın uzaya gönderilecek.
RASAT’ın uçuş bilgisayarı, uçuş yazılımı, hızlı haberleşme sistemi, görüntü sıkıştırma sistemi gibi kritik alt-sistemleri de Türkiye’de tasarlanıp üretildiği gibi, RASAT’ın tasarım, üretim ve test aşamalarının tamamı Türk mühendisler ve teknisyenler tarafından, hiç bir yabancı ortak ya da danışman kullanılmadan, Ankara’da TÜBİTAK UZAY Tesislerinde gerçekleştirildi.

RASAT ın Diğer özellikleri ise ; 7,5 metre siyah beyaz, 15 metre çok bantlı görüntüleme kapasitesine sahip, yaklaşık 100 kilogram ağırlığındaki RASAT’ın yörüngeye yerleştirilmesiyle birlikte, Türkiye tarafından tasarlanıp geliştirilen uydu sistemleri uzayda denenmiş ve uzayda başarılı şekilde çalışarak uçuş tarihçesi kazanmış olacak.
Böylelikle, bu sistemlerin bundan sonraki yerli uydu ve uzay görevlerinde kullanılması mümkün olacak.

RASAT’tan elde edilecek uydu görüntülerinin, şehir bölge planlama, ormancılık, tarım, afet yönetimi ve benzeri amaçlarla da kullanılması planlanıyor ve tabiki gelecek nesil Türk uydu görevleri için ve uzayda çalışmak üzere geliştirilecek askeri ve bilimsel amaçlı sistemler için bir nevi test ve doğrulama aracı olarak kullanılmaya devam etmesi amaçlanıyor.

Sonunda diyebileceğimiz bu olayı inşallah dahada gelişerek devamının gelmesini bekliyoruz.

Bir önceki yazımız olan 2011'in ilk çeyreğinde 88 milyon TL'lik Fotoğraf Makinesi satıldı. başlıklı makalemizde fotoğraf, fotoğraf makine satışları ve fotoğraf makineleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazı : 1 defa görüntülendi...
Bu Yazıyı Paylaşmak İstermisiniz ?

Yazar Saffet Hakkında

Web Dünyamız olarak Teknoloji, Sosyal medya, İnternet ve hayata dair paylaşımlar ile sizlere faydalı ve bilgi veren bir şeyler paylaşmak ve sizlerin iyi vakit geçirmenizi sağlamak. Sizde Web Dünyamıza Katılma yazar olmak isterseniz Bizimle irtibata geçebilirsiniz. Diğer Sitelerimiz: video.webdunyamiz.com | resim.webdunyamiz.com

Yorum Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*


7 + 3 =

Scroll To Top
Önceki yazıyı okuyun:
Casio EX-ZS5 14.1 MP 2.7 Lcd dijital fotoğraf makinesi Fiyatı ve Özellikleri

Şık, Kolay Kullanım, zarif ve hafif bir gövde içerisinde, EX-ZS5 14.1 megapiksel çözünürlükle Muhteşem görüntüler yakalayabilirsiniz. Casio EX-ZS5 Fotoğraf Makinesinin...

Kapat