Ana Sayfa » Haber » Türkiye Yeni İnternet Protokolü IPv6’ya geçiyor

Türkiye Yeni İnternet Protokolü IPv6’ya geçiyor

Günümüzde yaygın şekilde kullanılan internet Protokolü IPv4 tükenmesinden dolayıIPV4 üzerine geliştirilen IPv6 geçiş çalışmalarını hızlandıran Türk Telekom, IPv6 adreslerinin kurumsal müşterilere hizmet vermeye başladı bile işte ayrıntılar…..

[ad#300×250 li yazı ve resim yan yana] Türkiyenin öncü Teknoloji birimi olan Türk Telekom, en güncel teknolojileri altyapısına uyarlamak ve müşterilerine kaliteli hizmet sunmak için yatırımlarına devam ediyor.

internet protokolünün yeni versiyonu olan IPv6 için 2003 yılından beri çalışmalara devam eden Türk Telekom, 2007 yılı Mayıs ayı itibarıyla IPv6 adreslerini bölgesel dağıtıcı RIPE’tan aldı.
2008 yılı Mart ayında IPv6 DNS denemesini başarıyla gerçekleştiren Türk Telekom, 2010 yılı içerisinde ilk IPv6 tahsisini ise Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) için gerçekleştirdi.

IPv6 uluslararası bağlantılara Hurricane Electric, Level3 ve LINX trafik değişim noktaları üzerinden bağlantı sağlayan ve şuanda 20 civarında Metro Ethernet müşterisine IPv6 hizmeti sunan Türk Telekom, Türkiye genelinde 81 ilde 2 binden fazla noktada IPv6 Metro Ethernet servisi verebilir hale geldi.

Şunuda belirteyim 08.06.2011 tarihinde de Türkiyede 400 Web sitesine erişimi IPV6 ile erişimi tet edilmişti.

Bir önceki yazımız olan Fransa'da Facebook ve Twitter yasaklandı! başlıklı makalemizde Facebook ve Twitter yasaklandı, Facebook'a Yasak ve Fransa hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazı : 1 defa görüntülendi...
Bu Yazıyı Paylaşmak İstermisiniz ?

Yazar Saffet Hakkında

Web Dünyamız olarak Teknoloji, Sosyal medya, İnternet ve hayata dair paylaşımlar ile sizlere faydalı ve bilgi veren bir şeyler paylaşmak ve sizlerin iyi vakit geçirmenizi sağlamak. Sizde Web Dünyamıza Katılma yazar olmak isterseniz Bizimle irtibata geçebilirsiniz. Diğer Sitelerimiz: video.webdunyamiz.com | resim.webdunyamiz.com

Yorum Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*


4 × 2 =

Scroll To Top
Önceki yazıyı okuyun:
Fransa’da Facebook ve Twitter yasaklandı!

"Genelde özgürlük özgürlük diye hava yapan Fransa daha geçenlerde internet yasakları ile ilgili düzenlemelerinin nasıl olacağına ilişkin uluslararası bir zirveye...

Kapat