Ana Sayfa » Sağlık » Varis Kalbi tehdit ediyor

Varis Kalbi tehdit ediyor

Varis nedeniyle toplardamar yatağı içinde oluşan pıhtıların koparak akciğerlerde damar tıkanıklıklarına neden olabildiğini belirterek, “Bu,tıkanan damarın büyüklüğüne göre ölüme yol açabilir” dedi.

Memorial Hizmet Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Kamil Göl, varis nedeniyle toplardamar yatağı içinde oluşan pıhtıların koparak akciğerlerde damar tıkanıklıklarına neden olabildiğini belirterek, “Bu, tıkanan damarın büyüklüğüne göre kalp yetmezliğine ve ölüme yol açabilir” dedi.
[ad#Tek Şerit Yatay Yazı] Göl, özellikle fazla kilolularda ve ilerleyen yaşlarda varis görülme sıklığının arttığını kaydetti. Göl, varisin kozmetik kaygıların yanı sıra bacak ve ayaklarda, özellikle gün sonunda ortaya çıkan şişlik ve sızı şeklindeki ağrılara neden olarak kişilerin yaşam kalitesini de etkilediğini vurguladı.

Prof.Dr. Göl, varisin tipine göre farklı tedavi yöntemlerinin uygulanmasının önemli olduğuna işaret ederek, tedavi edilmeyen varisin ciltte yaralara neden olabileceğini ifade etti.

Önemli klinik durumlardan olan kanın toplardamar içinde pıhtılaşması (filebotromboz) ve pıhtılaşmaların iltihaplanması (trombofilebit) halinde ciddi tedavinin gerekli olduğuna dikkati çeken Göl, şunları kaydetti:

“Toplardamar yatağı içinde oluşan pıhtılar zaman zaman koparak kan akımı ile kalbin sağ tarafına ve oradan da akciğerlere giderek, akciğerlerde damar tıkanıklıklarına neden olabilirler. ‘Pulmoner emboli’ olarak adlandırılan bu tablo, yan ağrısı, nefes almakta zorluk, balgamdan kan gelmesi gibi bulgularla ortaya çıkabilir. Bu, tıkanan damarın büyüklüğüne göre kalp yetmezliği ve ölüme yol açabilir. Her hastalıkta olduğu gibi hastalık ilerlemeden alınacak önlemler ve basit tedavi yöntemleriyle sorun ortadan kaldırabilir.”

Kaynak

Bir önceki yazımız olan Stresle başa çıkmanın 12 yolu başlıklı makalemizde sitres, stres ve stres den kurtulmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazı : 1 defa görüntülendi...
Bu Yazıyı Paylaşmak İstermisiniz ?

Yazar Saffet Hakkında

Web Dünyamız olarak Teknoloji, Sosyal medya, İnternet ve hayata dair paylaşımlar ile sizlere faydalı ve bilgi veren bir şeyler paylaşmak ve sizlerin iyi vakit geçirmenizi sağlamak. Sizde Web Dünyamıza Katılma yazar olmak isterseniz Bizimle irtibata geçebilirsiniz. Diğer Sitelerimiz: video.webdunyamiz.com | resim.webdunyamiz.com

Yorum Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*


− 3 = 4

Scroll To Top
Önceki yazıyı okuyun:
Bu konuda da Avrupa birincisiyiz

Cep telefonuyla konuşmada geçen yıl ikinci olan Türkiye, bu yıl birinci sıraya çıkıyor.2011'de Aylık Kişi başı Konuşma süresi 261 dakika'dan...

Kapat