Ana Sayfa » Otomobil » Volvo’dan Vahşi hayvanlara çarpmayı önleyen sistem

Volvo’dan Vahşi hayvanlara çarpmayı önleyen sistem

Volvo Cars, vahşi hayvanlarla çarpışmayı önleyici teknolojiler geliştiriyor
Otomatik Fren sistemleri, otomatik park sistemleri derken şimdide Otomobilin babasın VolVo dan,Yol üzerindeki hayvanlara karşı alarm vererek otomatik fren yapan bir sistem.işte ayrıntılar…

 
[ad#468×60 Yazı] Vahşi hayvanlara çarpma riskini azaltan güvenlik sistemi geliştirme projesinde, Volvo Car Corporation’ın 2020 vizyonunun bir parçasını oluşturuyor.
Volvo, 2020 vizyonu çerçevesinde yeni bir Volvo otomobilinin içinde hiç kimsenin ciddi bir yaralanmaya maruz kalmayacağını söylüyor.
Yeni sistem, 2010’da kullanılmaya başlayan Otomatik Frenli Yaya Algılama Sistemi teknolojisine dayanıyor.

Volvo’nun Güvenlik bölümünde teknik uzmanlarından Andreas Eidehall diyorki…
“Volvo’nun aktif güvenlik sistemleri alanında çalışan teknik uzmanlarından Andreas Eidehall; “Sistem iki bölümden oluşuyor, bir radar sensörü ve trafik durumunu kaydedebilen bir kızıl ötesi kamera…” diyor.
Vahşi hayvanlarla çarpışma genellikle şafak vakti, alacakaranlıkta veya karanlık kış aylarında gerçekleştiği için sistemin karanlıkta da çalışması oldukça önemli. Kamera, ilerideki yolu tarayarak menzil içinde bir hayvan tespit ettiğinde sürücüyü sesli bir sinyalle uyarıyor. Eğer sürücü tepki vermezse otomatik frenler devreye giriyor.
Andreas Eidehall; “Amaç, sistemin normal şehirlerarası otoyol hızında çalışması. Sürücünün çarpmayı tamamen önlemesine yardım edemediği durumlarda sistem otomobili yavaşlatarak çarpmanın etkisini azaltıyor ve böylece ciddi yaralanmaları önlüyor,” diye sözlerine devam ediyor.
[ad#468×60 Yazı] Farkındaysanız Otomobillerde gün geçtikça yaygınlaşan ve eminimki yakında standart halinde sunulacak olan otomokik sistemler mevcut.
Otomatik Fren sistemleri, Otomatik park sistemleri, otomatik uyarılar falan filan…..
Sizce bunların makineler tarafından otomatikleştirilmesinin altında yatan gizli gerçek nedir ?
Teknolojinin getirdiği velinimetlermi yoksa insanların küçük görülmesi mi ya da insanlara yardımcı olmakmı?[ad#468×60 Resim]

Bir önceki yazımız olan Ford Fiesta Fiyatları ve Özellikleri başlıklı makalemizde Fiesta, Fiesta 2011 fiyatları ve fiesta titanium hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazı : 1 defa görüntülendi...
Bu Yazıyı Paylaşmak İstermisiniz ?

Yazar Saffet Hakkında

Web Dünyamız olarak Teknoloji, Sosyal medya, İnternet ve hayata dair paylaşımlar ile sizlere faydalı ve bilgi veren bir şeyler paylaşmak ve sizlerin iyi vakit geçirmenizi sağlamak. Sizde Web Dünyamıza Katılma yazar olmak isterseniz Bizimle irtibata geçebilirsiniz. Diğer Sitelerimiz: video.webdunyamiz.com | resim.webdunyamiz.com

One comment

  1. Umarım biran önce bu sistemi devreye sokar Volvo.

Yorum Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*


9 − = 1

Scroll To Top
Önceki yazıyı okuyun:
Opera browser 11.50 indir

En popüler internet tarayıcılarından biri olan Opera'nın, Swordfish kod adını taşıyan 11.50 numaralı yeni versiyonu çıktı. Windows, Mac OS ve...

Kapat