Ana Sayfa » Haber » Yapay zekanın mucidi John McCarthy hayatını kaybetti

Yapay zekanın mucidi John McCarthy hayatını kaybetti

Steve Jobs’ın Ölümü Teknoloji Dünyasını derinden üzmüşken üzerine Dennis Ritcihe’nin ölümü teknoloji dünyasını tekrar derinden sarstı.

Artifical Intelligence – Yapay Zeka kavramını hayatımıza sokan ve yapay zeka hesaplamalarında kullanılmak üzere ilk porgramlama dili olan Lisp’i geliştiren Stanford Üniversitesi profesörü John McCarthy hayatını kaybetti.

John McCarthy Matemetik alanında çok iyiydi ve zeka ürünlerinin insanlarla etkileşim kurması gerektiğine inanıyordu.Bu yüzden lambda hesaplama sistemine dayanan Lisp (List Processing) yazılım dilini geliştirdi ve Lisp 1959 sonrasında yapay zeka ürünlerinde kullanılan tek dil oldu.Stanford Üniversitesi’ne geçerek orada da ilk yapay zeka laboratuvarını kurdu.Yapay zeka kullanarak çalışan pek çok cihaz icat ederek Teknolojide Resmen Farklı bir çığır açtı.Ayrıca birçok Bilim Madalyası almıştır.

Günümüzde Bulunan tüm yapay zeka ürünlerinin arkasında John McCarthy imzası bulunmaktadır.Hatta Apple’ın yeni çıkan Siri asistanı da varlığını ona borçludur.McCarthy’nin programcı eşi de Himalayalar’da ölçümler yaptığı esnada uçurumdan düşerek hayatını kaybetti.

Bir önceki yazımız olan Android'in yapay zeka asistanı: Iris başlıklı makalemizde android iris, android iris indir ve apple siri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazı : 1 defa görüntülendi...
Bu Yazıyı Paylaşmak İstermisiniz ?

Yazar Saffet Hakkında

Web Dünyamız olarak Teknoloji, Sosyal medya, İnternet ve hayata dair paylaşımlar ile sizlere faydalı ve bilgi veren bir şeyler paylaşmak ve sizlerin iyi vakit geçirmenizi sağlamak. Sizde Web Dünyamıza Katılma yazar olmak isterseniz Bizimle irtibata geçebilirsiniz. Diğer Sitelerimiz: video.webdunyamiz.com | resim.webdunyamiz.com

Yorum Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*


6 − = 0

Scroll To Top
Önceki yazıyı okuyun:
İp Atlayan Otomobil

Biri size ip atlayan otomobil gördüm deseydi acaba inanırmıydınız...Bence güler geçerdiniz. İşte Bir Grup insan bunu başarmış ve bir araba...

Kapat