Ana Sayfa » Haber » Yeni Kurulacak sistem ile müzik ve film paylaşana para cezası geliyor

Yeni Kurulacak sistem ile müzik ve film paylaşana para cezası geliyor

Çok yoğun kullandığımız Facebook ve Twitter da bilgisayarınızdan Film ya da Müzik yükleyerek paylaşıyorsanız ya da ‘çok beğendim sen de dinle’ diyerek arkadaşınıza şarkı gönderirken artık dikkat edin Yeni düzenlemeye göre ağır para cezaları geliyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığının başlattığı, yeni düzenleme ile Amerika ve Fransa’da kullanılan ve bu tür paylaşımları ‘yakalayan’ sistemi Türkiye’de de hizmete sokacak.
[ad#Tek Şerit Yatay Yazı] Bu Düzenlemeye göre göre, kendi bilgisayarından herhangi bir şekilde arkadaşına müzik, fil veya kitap gönderen, bu tip eserleri sosyal medyada paylaşan, otomatik olarak tespit edilecek.
Bakanlığın Belirttiği Sistem Şöyle işleyecek:

Yapımcı, yayınevi veya Meslek birlikleri gibi telif haklarını koruyan birimler, kendi veri tabanlarını oluşturacak. Bu veri tabanında müzikler, kitaplar, diziler, filmler yer alacak. Her bir eserin içinde de özel bir kod olacak. Robot yazılım, bu kodlara sahip herhangi bir eserin başka bir bilgisayara gönderilmesi veya paylaşılmasını anında tespit edecek.

Genel Müdür Abdurrahman Çelik, internetteki korsan indirmeler ve paylaşımların diğer ülkelerde olduğu gibi çok ciddi miktarda azalacağını belirtti ayrıca Bakan Çelik, sistemin kesinlikle kişilerin bilgisayarındaki diğer bilgileri görmeyeceği bilgisini veriyor. Sistemin, sadece özel kodları olan ve telife konu olan eserlerin paylaşımını algılayacağını belirtiyor.
[ad#Tek Şerit Yatay Yazı]

Bir önceki yazımız olan Bedelli Askerlikten toplanan para başlıklı makalemizde bedelli, Bedelli Askerlik ve Bedelli Askerlikten toplanan para ne olacak hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu yazı : 1 defa görüntülendi...
Bu Yazıyı Paylaşmak İstermisiniz ?

Yazar Saffet Hakkında

Web Dünyamız olarak Teknoloji, Sosyal medya, İnternet ve hayata dair paylaşımlar ile sizlere faydalı ve bilgi veren bir şeyler paylaşmak ve sizlerin iyi vakit geçirmenizi sağlamak. Sizde Web Dünyamıza Katılma yazar olmak isterseniz Bizimle irtibata geçebilirsiniz. Diğer Sitelerimiz: video.webdunyamiz.com | resim.webdunyamiz.com

Yorum Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*


× 1 = 7

Scroll To Top
Önceki yazıyı okuyun:
Honda 76 bin aracını geri çağırdı

Çin şirketi ile, Japonya'nın Honda şirketinin ortaklaşa Çin'de ürettiği Honda araçlarından 76 bin 415 CR-V modeli kapı kilitlerindeki kusur nedeniyle...

Kapat